17 Kasım 2009
Güncel
Kum Ocaklarından Bir Dizi Önlem
Kum ocakları işletmecileri eski güzergahlarına döndükten sonra aldıkları önlemleri paylaşarak, mağduriyetlerinin ortadan kalkması hakkında taleplerini yeniledi.

Silivri ve Mert Kum ocaklarının sahipleri, bölgede faaliyet gösteren kum ocaklarının kamyonlarının eski güzergahını kullanmaya başlaması ile ilgili konun takibini sürdürüyor. Eski güzergahlarının iptali ile uğradıkları büyük zararların konu edildiği açıklamalarının ardından Silivri Kaymakamı Ahmet Mesut Demirkol'un kendilerine belirlenen yeni güzergah yolunun tamiri için harekete geçtiğini anlatan işletmeciler, eski güzergahlarında aldıkları önlemler ve gerçekleştirdikleri temasları aktararak, yetkililerden anlayış beklentilerini yeniledi.

KUM OCAKLARINDAN TEKLİF

Silivri Kum'un sahibi Doğan Erbektaş, kaydedilen son gelişmeleri şöyle değerlendirdi: "Kaymakamımızdan gelip yollarımızı görmesini rica ettik, o da bizi kırmadı geldi. Birlikte yolları gezdik. Orman Şefliği'nin aracıyla bile Kaymakamımız o yollardan geçemedi. Kendisi ilgililere konuyu ileteceğini bize söyledi. Ve nitekim ertesi gün Büyükşehir Belediyesi ve UKM yetkililerine gerekli bilgileri verdiğini ve yolun yapılması için kendisine söz verildiğini bize bildirdi.

Kaymakamımız yolun yapılana kadar 15 günlük bir deneme sürecinde bize eski yolu açtığını söyledi. Ben Küçükkılıçlı, Büyükkılıçlı, Alipaşa güzergâhını kum ocaklarına giderken kullanmamızı geri yüklü dönüşleri Beyciler yolunu kullanarak yaparız şeklinde bir teklifte bulundum. Kendisi yolla ilgili gelişmelere göre bir daha bir değerlendirmede bulunmamızı istedi.

BİR DİZİ ÖNLEM

Karayolları'ndan ve Trafik'ten beklemeden biz önlemlerimizi kendimiz almaya başladık. Köy içlerinde durulmayacak, korna çalınmayacak diye bütün araç şoförlerinden yazılı taahhüt aldık.

Şu an bir sorun yok. Zaten burada bir sorun yoktu. Neticede bu bölgeden İstanbul'a kum sevkiyatı yapılıyor. Buralarda insanlar para kazanıp evlerini geçindiriyor. Biz vergi ödüyoruz. Geçen seneye kadar vergi rekortmeniydik.

"AYLIK İŞLETME BAŞINA

KAYBIMIZ 1 MİLYON"

Yolun öbür tarafa alınması demek buradaki 8-10 işletmenin her ay sadece motorin yakıtından nerdeyse 1 Milyon TL'ye yakın kaybı demek. Yolu 40 km uzatıyor. Bu her seferinde 20 litre motorin demek. 500 sefer yapıldığında günlük nerdeyse 30 bin TL'ye yakın fazla mazot yakılıyor. Bu kaynaklarla biz Silivri'ye hayır işi yapsak birçok hayırseverle yarışacağız.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden randevu talebinde bulunduk. Yoğunluklarından dolayı bizi UKM Müdürü Bedir Çiftçi'ye yönlendirdiler. Çiftçi de bizim bölge sorumlusu Salih Özcan Ayırlı'ya sevk etti. Kendisi de bize bu hafta Silivri Belediyesi'nde toplantı yapacağını, buraya Jandarma Komutanını çağıracağını, Kaymakamın da toplantıya katılmasını istediğini, Karayolları yetkilileri ve bizi de çağırarak değerlendirme yapacağını söyledi. Bu toplantıda konuyu tartışıp mağduriyetimizin giderileceğini söyledi. Biz de şu an bu toplantıyı bekliyoruz.

Bölge sorumlusuyla görüştüğümde kendisinin Büyükkılıçlı bölgesinde 20 tane fabrika ve 12 tane tavuk çiftliğinin olduğunu bilmediğini öğrendim. Çünkü bunlara günde yaklaşık 100 tane kamyon zaten girip çıkıyor. Bunlara da yasak olduğunu, ancak nasıl sevkiyat yapacaklarını sorduğumda kendisi susup kaldı.

Bu yolun kapanmasının nedeni can güvenliği. 25 yıldır burada ne ölümlü bir kaza ne de yaralama olmadı. Biz de gerekli önlemleri aldık. Köyün giriş ve çıkışlarına uyarı levhaları koyduk. Maaşını verdiğimiz güvenlik elemanları tuttuk. Ellerinde kırmızı bayraklarla köy içine 30 km hızı geçen kamyon şoförlerini durdurup uyarıyorlar. Kurala uymayana da malzeme yüklemiyoruz, ocak bölgesine de sokmuyoruz. Yaklaşık bir haftadır ocak yolları açık. Bir haftadır ciddi bir şikâyet gelmedi. Alipaşa Mahallesi zaten sanayi bölgesi olduğu için kamyon geçişine serbest. Yaklaşık 500'e yakın sanayi kuruluşu var. Hepsine iki kamyon girse, bin kamyon girip çıkıyor.

Küçükkılıçlı köyünde yolun sağ ve solunda yaklaşık 35 tane ev var. Bu evlerin 30 tanesi boş. Yol üstündeki esnafların da hiçbir şikâyetleri yok. Burada tek sorun Büyükkılıçlı köyü. Burada oturan ve bizde çalışan personel aileleri var. Bunlardan da bir şikâyet yok. Fakat ne yazık ki köyde iki arkadaş eş, dost ve akrabalarından imza toplayarak yetkililere baskı yapmaya çalışıyorlar."       İlhan UYGUN

Okunma : 750 Yorum : 0
YORUMLAR
Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın
Resmi İlanlar Banner