20 Ekim 2012
Güncel
Silivri’de Oto Galeri çıkmazı!
Silivri’de Oto Galeri çıkmazı!

SİLİVRİ Belediyesi'nin 2012 yılı Şubat ayı meclisinden geçen, Oto Galerilerinin ilçe merkezinden çıkartılmasını ön gören karar kapsamında, esnafa tanınan sürenin bitimine çok az bir süre kala tartışmalar devam ediyor. Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, konuya ilişkin açıklamalarında "Silivri halkının desteğini yanımızda göreceğimizden zerre kadar şüphem yok. 5-6 esnafı karşımıza alabiliriz ama büyük Silivri halkının da sempatisini kazanacağımızı düşüyorum. Kaldı ki, siyaseten bir hesap içinde değiliz. Seçimlere giden süreçte alınmış radikal bir karardır” dedi.
2012 yılının sonunda kendilerine verilen sürenin tamamlanacağını bilen ve bu konuda halen çözüm arayan esnafın genel kanısı ise, Silivri Belediyesi'nin yanlış bir uygulama içinde olduğu yönünde. Esnaf mevcut ortamdan kendisinin de memnun olmadığını belirtirken, çözüm yolunun ruhsat iptalinden geçmediğini savunuyor. Kimi esnaf karara saygı duyarken, kimi ise alınan kararın aksine bir yer gösterilene kadar dükkânından çıkmayacağını ifade ediyor. Kimi ise kararın sebeplerini siyasete bağlarken, AK Parti-CHP çekişmesine kurban gittiklerini söylüyor.

KONUYA İLİŞKİN ALINAN MECLİS KARARI
Silivri Belediyesi Şubat ayı Meclis Toplantısı'nın II. Birleşiminin I. Oturumu olan 10 Şubat 2012 Cuma günü 5. Gündem maddesinde görüşülen İkinci El Oto Galerileri konusu oy çokluğu ile meclisten geçmiş, İmar ve Hukuk Komisyonu görüşünde şu ifadeler yer almıştı: "İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'nün 2008/71 no'lu genelgesi gereği 2. el oto galerilerinin şehir merkezi dışına çıkartılması konusu yasal zorunluluk olduğundan, ilçemiz sınırları içinde faaliyet gösteren ikinci el oto galerilerinin yerleşim alanı dışına taşınması konusunda 2012 yılı sonuna kadar süre verilmesi, verilen süre sonunda yerleşim alanı dışına çıkmayan ikinci el oto galerilerinin ruhsatlarının iptal edilmesi oy çokluğu ile uygun görülmüştür.”

IŞIKLAR: ALDIĞIMIZ KARARI  UYGULAMAKTA ISRARLIYIZ
Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Oto Galericileri'nin ilçe merkezi dışına çıkartılmasına yönelik olarak alınan meclis kararını uygulamakta kararlı olduklarını kaydetti. Işıklar gazetemize şu açıklamalarda bulundu: "Mecliste almış olduğumuz kararı uygulamakta ısrarlıyız. Seçimin yaklaştığını ve her şeyi göze almamız gerektiğini söyleyenler var. Kesinlikle ben böyle düşünmüyorum. Birkaç kişi mağdur olacak diye bu kararı uygulamaktan vazgeçemeyiz. Ben bütün Silivri'nin bu anlamda sempatisini kazanacağımıza inanıyorum. Yani orada karşımıza alacağımız 6 kişiye karşılık yanımıza alacağımız büyük bir Silivri halkı var. Halkımızın da bizim bu kararımızdan yana tavır alacağından hiçbir şüphem yok. Zaten millet bıkmış bu durumdan. Kaldı ki, biz bu anlamda siyaseten bir hesap içinde değiliz. Akşam saatlerinde orada yaşananları herkes görüyor.

"SANIRIM ESNAF ARKADAŞLAR BU KONUYU CİDDİYE ALMIYOR”
Yıl sonunda almış olduğumuz karara bağlı olarak süre doluyor. Konuyu tekrar mecliste hatırlatacağız ve yıl sonunda ruhsatlarını iptal edeceğiz. Kesinlikle bu işletmeleri oradan çıkartacağız. Gördüğüm kadarıyla süre daralmasına rağmen, buradaki esnaf arkadaşlarımızda herhangi bir hareketlilik yok. Sanırım oradaki esnaf arkadaşlarımız bu yöndeki alınmış olan kararı pek fazla ciddiye almıyorlar.

OTO GALERİCİLİĞİ YAPAN ESNAFIN GÖRÜŞLERİ
Silivri Belediyesi Şubat ayı Meclis gündeminde görüşülen, İkinci El Oto Galerileri'nin ilçe merkezi dışına alınması kararının ardından esnafın düşüncelerini aldık. 2012 yılı sonuna kadar süre tanınan esnaf düşüncelerini şöyle dile getirdi:

Mehmet Umuç
(Oto Galerici)
"Belediye konuya sadece kendi penceresinden bakıyor. Bize göstermiş olduğu herhangi bir yer yok ki. Esnafı mağdur etmek çok kolay. Ruhsat iptalleri veya diğer yöntemleri uygulayarak dayatma yapması çok saçma. Hiç uğraşmasın, ‘Getirin anahtarlarınızı teslim edin' desin daha kolay. Benim emlak ruhsatım olduğu için herhangi bir ihtar elime ulaşmadı. Ama otomobil üzerine ruhsatı olan arkadaşlarımıza bu tebligatlar ulaştı. Bana gelmemiş olması da benim için bir anlam ifade etmiyor. Kaldı ki bunları defalarca Belediye Başkanı'nın kendisiyle oturup konuştuk, mecliste tartıştık. Başkan Selimpaşa'da yer gösteriyor bize. Bu öyle yer göstermekle olacak bir iş de değil. Eğer gerçekten başkan esnafını düşünüyorsa, bize yer temin edecek ve anahtarlarımızı verecek. Biz de ya satın alacağız ya da kiralayacağız böyle bir durumda.
Silivri'de bir yer var mı gidebileceğimiz? İhtar gönderse ne olacak? Herkes buradan ailesini geçindiriyor. Nasıl dükkânını kapatacak merak ediyorum. İnsanın bu konuda biraz mantıklı olması lazım. Birkaç tane esnafa gıcık gitmek ve bu nedenle dükkanları kapatmaya çalışmak bir belediye başkanına yakışmaz.
Bizim şu an için yapabileceğimiz bir şey yok. Aynı yerimizde faaliyet göstermeye devam edeceğiz. Bir yer var da biz mi gitmiyoruz?”

Alpaslan Çalış (Oto Galerici)
Son görüşmemizde Belediye Başkanı bize Selimpaşa'da İSKİ'ye ait olan bir yeri göstermişti. Biz de bunu bir üst yazıyla İSKİ yetkililerine ilettik. İSKİ'de bize, o bölgenin kendilerine ait olduğunu, arıtma tesisi çalışması yapıldığını ve böyle bir şeyin mümkün olamayacağını belirtti. Sanırım orası olmayınca başkan farklı bir yer de göstermedi. Süreç bu şekilde devam ediyor. Biz esnaflar olarak Belediye Başkanının gelip burada bir toplantı yapmasını, yeni bir yer göstermesini bekliyoruz. Buradaki esnafı bir seferde kesip atamaz. Burada oturmuş bir müşteri potansiyeli var. Biz burada bu anlamda bir çekim merkezi oluşturuyoruz. Hadi bizleri buradan çıkarttı, babalar koydu, barikatlar döşedi. Peki, sonra buraları ne olacak? Kaldı ki daha İstanbul'un merkezinde bu sorunlar çözülmüş değil. Hala yüzlerce oto galerici şehir merkezinde faaliyet gösteriyor. Silivri'nin gelişimine paralel olarak buraya modern bir Oto Center kurulması gerekiyor.
Bizim işimiz sanayiye, bankalara ve noterlere bağlı. İnsanların yürüme mesafesinde ulaşmaları gereken bir sektör. Bu nedenle ilçe merkezine yakın olmamız gerekiyor. Bu şartlara uygun bir yer gösterilirse biz her şeye hazırız.
Maalesef şu an için yapabilecek bir şeyimiz yok. Ayrıca ferdi olarak da bir şey yapmamız mümkün değil. Buna bizim gücümüz yetmez. Burada 2-3 araçla dükkânını döndüren arkadaşlarımız var. Desen ki ‘ver 100 bin TL', elindeki sermayesi o kadar değil. 25-30 bin TL ile iş yapan küçük sermayeli arkadaşlarımız var. Biz elimizdeki sermayeyi de bu şekilde bir yere bağlarsak, ne alıp ne satacağız?
Bu konunun tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Belediyenin hiç mi atıl vaziyette arazisi yok. Benim bildiğim Alipaşa yolunda 12 dönüm yeri var. Burası olabilir. Kısaca bizim yerimiz ilçe merkezine yürüyüş ya da bir minibüsle ulaşım mesafesinde olmalı.

Şenol Yıldız (Oto Galerici)
Belediyenin almış olduğu meclis kararına saygılıyız. Bu anlamda ileriye dönük olarak bazı yerlerle görüşmelerimiz devam ediyor. Sonuç itibariyle burada bir takım sorunların yaşandığı doğru. Yıllardır gerek yayalar gerekse burada oturan insanların evlerine giriş çıkışları yönünden devam eden sıkıntılar var. Artık burası bizi kaldırmıyor açıkçası. İşlerimizi sağlıklı yapamadığımızdan da başka bir yerlere taşınmamız gerekiyor. Benim düşüncelerim bu yönde.
Buradan insanlar geçemiyor, yaya yolunu işgal ediyoruz. İnsanlar evlerine girip çıkamıyorlar. Buradaki esnaf büyüdü, buna bağlı olarak da araç sayısı arttı. Bu da yayalara ve evsahiplerine zarar vermeye başladı.
Bir yer gösterilseydi elbette çok daha güzel olurdu ama başta da söylediğim gibi alınmış ve saygı göstermek durumunda olduğumuz bir karar var. İşimizi büyütmek ve daha sağlık iş yapabilmek adına başka yerlere geçmemiz iyi olacak kanısındayım. İnsanlara zarar veriyoruz kısaca. Belki ticari kaygıyla bunun aksini iddia edenler olabilir. Ama sonuçta insanlara da saygı duymak lazım.

Özkan Uzun (Oto Galerici)
Bizim bir takım hazırlıklarımız var ama belediye bizi çıkartacak diye değil. Sadece önümüzü görebilmek ve işlerimizi daha da geliştirebilmek için önümüze bakıyoruz. Kaldı ki, belediyenin bizi buradan çıkartma yetkisi olduğunu da düşünmüyorum. Çok çok yapabileceği gelip ruhsatımı iptal etmek olabilir. Bakıldığında, İstanbul'un en kalabalık semtlerinde bu işlerin halen daha devam etmekte olduğunu da görebilirler.
Çelik dubalar koyacaklarmış. Biz de araçlarımızı sokak aralarına koyarız, ona ne diyebilecekler? Çözüm bu olmamalı.
Kafamızda farklı düşünce ve projeler var. Ama bunların bir çoğunu Silivri'de yapmak mümkün değil. Neden? Çünkü buradaki esnafların birçoğunun öyle çok büyük sermayesi yok.
Belediyelerin bu türlü uygulamalara giderken, özellikle çevresindeki esnafların maddi durumlarını göz önünde bulundurmaları gerekiyor. ‘Çıkın gidin, ne haliniz varsa görün' demekle bu işler olmuyor.
Elbette belediyenin bir yer göstermek gibi zorunluluğu yok. Ancak, sen kalkıp bu işi çözeceğini beyan ediyorsan ve bu arenaya giriyorsan her şeyi düşüneceksin. Ama maalesef burada çözmekten öte çözüm yollarının da tıkanması var. Konuyu çözümsüzlüğe taşıyorlar.
Vatandaş emlak ruhsatıyla oto alım satımı yapıyor. Zaten kaç tane esnafın oto galeri ruhsatı var ki? Toplasan 3-4 esnafın oto ruhsatı var. Diğerlerinde emlak ruhsatı var. Bana da tebligat geldi ruhsatım nedeniyle. O zaman ben de oto ruhsatımı iptal edip emlak ruhsatımla işime devam edeceğim. Emlak ruhsatı olanların kapılarına dahi gidemezler. Tebligat yok ortada.
Bu görüntü bizim de hoşumuza gitmiyor. Bizim işimizi de etkiliyor. Son bir iki yıldır aracını satmak isteyen müşteri bize gelmek yerine, aracını park edebileceği işletmeleri tercih ediyor. Burada daha araç durur durmaz trafik ekipleri sirenlerle uyarıda bulunuyor. Özellikle son bir yıldır bunu yapıyorlar. Tartışmalar, kavgalar yaşanıyor bu ortamda.

Latif Umuç (Oto Galerici)
Biz konuyla ilgili tavrımızı ortaya koyduk ve bunu başkana da ifade ettik. Bize bir yer gösterilmeden Belediye Başkanının böyle radikal bir karar alması son derece yanlış. Sanırım bu binalarda oturanların yüzde 90'ı CHP'li diye bir söz vermiş, bunu yerine getirmeye çalışıyor. Buradaki esnafların toplasan bir kaçı hariç geri kalanı AK Partili. Başkan bu nedenle bizlere kancayı takmış durumda. Benim sezinlediğim, bu olayda biraz siyasi yön var.
Tamam seçilmiş Silivri Belediye Başkanı, bunu anladık. Ama kalkıp karşı görüşteki insanlara da böyle hırçın bir şekilde davranmanın bir anlamı yok.
Biz yerimizdeyiz ve hiçbir yere gitmiyoruz. Bize yer gösterecek, gerekli şartları, altyapısını hazırlayacak ve bize gelecek. Biz de ardından oraya taşınacağız. Bunun başka bir çözüm yolu yok. Bu tavrımızda da kararlılığımızı sürdüreceğiz.
Tolga EMEK

Okunma : 1359 Yorum : 0
YORUMLAR
Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapmak için tıklayın
Resmi İlanlar Banner